Život na Titanu

Vědci z Evropské kosmické agentury zveřejnili první výsledky získané sondou Huygens. Tato sonda před několika měsíci sestoupila na padácích atmosférou Saturnova satelitu Titanu a pátrala po organických sloučeninách či projevech života. Ze zprávy vydané před několika dny je však patrné, že povrch Titanu i jeho atmosféra jsou absolutně sterilní a neobyvatelné.


Odběr materiálu z asteroidu

Japonská kosmická agentura oznámila, že se historicky první odběr materiálu z povrchu asteroidu nezdařil. Sonda Hajabusa (jap. "Sokol") sice na planetce Itokawa přistála, ovšem aparatura pro odběr vzorků selhala. Japonci navíc stratili se sondou kontakt. Pokud se s ní podaří navázat kontakt, vrátí se na Zem nejdříve v roce 2010.


Čína míří na Měsíc!

Komunistická Čína si jako další cíl svého ambiciózního kosmického programu zvolila Měsíc. Jak vyplývá z jejího nedávného prohlášení, první Číňané by na našem satelitu měli přistát kolem roku 2015. Ještě předtím chce Čína vybudovat svou vlastní kosmickou stanici.


Vodní led na Marsu

Evropská kosmická agentura vydala prohlášení, které vědci očekávali už mnoho let: sonda Mars Express objevila pomocí svého radaru pod povrchem našeho vesmírného souseda vodní led. Nemusí tto trvat dlouho a možná uslyšíme, že na stejné planetě byl detekován život. Vždyť voda je pro jeho vývoj nezbytná a je - li přítomna, vývoji života prakticky nic nebrání.